2018
Jan 11 Percussion Lovefest Curated by Duncan Moore and Steven Schick
Feb 17 David Friend Solo Piano
March 18 Thomas Buckner Baritone
2017
Feb 24 Steve Shick and Vanessa Tomlinson Percussionists
Mar 15 Chris Speed Quartet Chris Speed, tenor saxophone; Jim Black, percussion; Trevor Dunn, bass; Oscar Noriega, alto saxophone and clarinets
Apr 13 Nordeson/Brandstegg Duo Nordeson, Percussion; Brandstegg, Marimba Lumina
May 18 Lukas Ligeti’s Notebook Percussionist/composer
Sept 16 Matt Welch Solo bagpipes
Oct 27 Michael Dessen Trio with special guest Nicole Mitchell and Joshua White Michael Dressen, trombone, computer, composition; Nichole Mitchell, flute; Joshua White, piano; Chris Tordini, bass; Dan Weiss, drums
Nov 20 Vicky Chow Solo Piano
2016
Feb 4 Lisa Moore Solo Piano
Feb 27 The Westerlies Brass quartet, two trombones and two trumpets
Mar 8 Ashley Bathgate Solo Cello
Apr 10 Dave Rempis, Darren Johnston, Larry Ochs Two saxophones and a trumpet
May 22 Rebekah Heller Solo Bassoon
Aug 14 Aruan Ortiz Solo Piano
Sept 30 Ingrid Laubrock and Tom Rainey Laubrock, Saxophone; Rainey, Percussion
Oct 19 Sandbox Percussion Quartet
Nov 4 Sarah Cahill Solo Piano
2015
Jan 15 Red fish blue fish Directed by Steven Schick. Evening’s artists: Carlota Careers, Christopher Clarion, Dustin Donahue, Fiona Digney, Leah Bowden and Ryan Nestor
Feb 6 Ross Karre Mater Percussionist performance of Opera with Objects
Feb 18 Jean-Charles Francois Trio/ PFL Project Francois, percussion and composer; Pascal Pariaud, clarinet and Giles Laval, electric guitar (France)
Mar 20 Aiyan Huang and Eric Derr Percussion
April 9 On Structure Percussion with conceptual performance practices and multimedia
May 1 Kjell Nordeson Improvisational Percussion
AND NOW LIVE FROM NEW YORK
Sept 28 Florent Ghys Bass, electronics, video
Oct 29 Vicky Chow Piano
Nov 21 Vasko Dukovski Clarinets
Dec 17 Mary Oliver, Viola and Hardanger Fiddle Violin, Voila and Hardanger Fiddle
2014
Jan 24 Clocked Out Duo Vanessa Tomlinson, percussion and Erik Griswold, Prepared piano and percussion (Australia)
Feb 21 Zeena Parkins Solo harp and electronics
FRESH SOUND ATHENAEUM SCHOOL FOR THE ARTS
Mar 7 Nicole Mitchell with Sun Dial Ensemble Mitchell, flutes; Mark Dresser, Bass; Dwight Trible, vocals; Michael Dessen, trombone; Najite Agindotan, percussion; Juan David Rubio, drums
UCSD’s THE LOFT
April 2 Ned Rothenberg & Marty Ehrlich Rothenberg, alto sax, clarinets, shakuhachi; Marty Ehrlich, sax, clarinet and flute
May 16 Marco Eneidi and Cosmic Brujo Eneidi, sax and brujo, drums
FRESH SOUND AT BREAD & SALT
Sept 6 Thollem McDonas & Alex Cline McDonas, electric piano; Cline, percussion
Oct 10 Neil Rolnick Computer/electronics
Nov 5 Ramon Amezcua/Point Loma aka Bostich and Tim Hodgkinson Amezcua, electronics; Hodgkinson, clarinet and steel guitar
2013
SPACE 4 ART
Jan 10 ICP Duo: Bennink, Oliver w Dresser Han Bennink, drums; Mary Oliver, violin and viola; Mark Dresser, bass
Jan 20 Erick Duetsch Band Deutsch, keyboards; Jeff Hill, bass; Tony Mason, drums; Jon Gray, trumpet/vocals (New York and Colorado)
Feb 13 Larry Ochs and Don Robinson Och, saxophone; Robinson, drums
Mar 14 Carl Stone Live computer music (Tokyo and Los Angeles)
Mar 31 Rez Abbasi Trio Rez Abbasi, guitar; Satoshi Takaishi, drums; Mark Dresser, bass (subbing for John Hebert)
Apr 25 Gyan Riley Solo Guitar
May 14 Jeff Parker Trio Parker, guitar; Chad Taylor, drums; Chris Lopes, bass
FRESH SOUND AT BREAD & SALT
Sept 13 Eric Byers Solo cello and electronics
Oct 1 Ian David Rosenbaum Solo percussion: drums, percussion (Germany/England)
Oct 20 KONK PACK Thomas Lehn, analogue Synthesizer; Tim Hodgkinson, steel guitar and Roger Turner, drums, percussion (Germany/England)
Nov 1 Evan Ziporyn Solo clarinet, acoustic and electronics
2012
FOCUS ON NEW YORK AT SPACE 4 ART
Mar 6 Ben Goldberg Trio Goldberg, clarinet; Ches Smith, drums; Jeff Parker, guitar
Apr 9 James Moore Solo guitar performing contemporary classical music
May 10 BRIM; Eve Beglarian, Mary Rowell Beglarian, voice/composer; Rowell, Violin and mandolin; stories of a journey down the Mississippi
Jun 4 David Shively Percussion and electronics. Music by Maken, Lucier and Tenney (New York)
CROSSOVERS AT SPACE 4 ART
Sept 5 Dieter Mobius, Tom Erbe, Wobbly, Lesser Performing two generations of electronic musicians (West Coast and Switzerland)
Oct 2 Ken Filiano and Anders Nilsson Filiano, acoustic bass; Filiano, guitar (New York)
Oct 18 Phillippe Manoury’s en echo Manoury, composer; Miller Puckette, live electronics; Juliana Snapper, soprano 1
Oct 19 Phillippe Manoury’s en echo Encore performance
Nov 30 Michael Dessen Trio Dessen, trombone; Dan Weiss, drums; Chris Tordini, bass
Dec 17 Todd Reynolds Reynolds, violin and electronics (New York)
2011
VOICE AND ELECTRONICS SERIES AT UCSD’S THE LOFT
Mar 12 Pamela Z Voice and Electronics
Mar 25 Consume Tristan Shone, electronics; Clint McCallum, voice; David Medine, live sound/electronics; Jason Ponce, live video; Rick Snow
Apr 22 Thoe Bleckmann Acappella, electronically processed and improvised vocal music
May 21 Alex Nowitz Solo Concert for voice and live electronics (Germany)
2010
Jan 5 Margaret Noble and Susan Narucki Noble, electronics and acoustic instruments; Narucki, voice and electronics
Feb 9 Steven Shick Percussion solo of John Luther Adams “Mathematics of Resonant Bodies”
Mar 16 Scott Amendola & Wil Blades Amendola, percussion; Blades, Organ (San Francisco)
April 6 Wollesonic Meets Bombshell Kenny Wolleson, percussion (New York); Sean Conway, Bombshell performers
May 7 Michael Pisaro, Greg Stuart “Fields Have Ears” experimental percussion music & redfish, bluefish
ROOTS AND REEDS SERIES
Sept 17 Matt Welch Original and Traditional bagpipe compositions (New York)
Oct 27 Sqwonk Jeff Anderle and Jonathan Russell (San Francisco), Bass Clarinet Duo
Nov 19 Guy Klucevsek Comtemporary and tradition music for accordion (New York)
Dec 17 Oliver Lake New and Improvised music (New York), Saxophone
2009
SUSHI PERFORMANCE SPACE
Jan 13 Nels and Alex Cline Percussion, rare performance by the Cline twins
Feb 10 Blevin Blectum Live Electronics with video
Mar 10 Aiyun Huang Percussion and video (Montreal)
April 14 Pamela Z and Lisle Ellis Pamela, voice, eletronics, video; Ellis, bass and circuitry
May 12 Barnyard Drama Christine Duncan, voice; Jean Martin, drums, turntables, loops (Montreal)
Oct 6 John Bischoff Historical and new electronic/computer works (San Francisco)
Nov 3 James Moore and Pablo Gomez Moore, banjo, guitar, electronics (New York); Gomez, guitar and electronics
Dec 1 Hans Fjellestad & GE Stinson Fjellestad, Moog Synth, analog electronics; Stinson, guitar, computer and electronics (Los Angelos)
2004 - 2008
BREAK TO GO TO NYC
2004
CONCERTS AT MUSEUM OF ART
Jan 15 En Echo Miller Puckette, electronics; Juliana Snapper, soprano; composition by Phillippe Manoury
Feb 11 Wofford/Ellis duo Mike Wofford, piano; Lisle Ellis, bass
Mar 22 Steve Feld Ethnomusicologist The Time of the Bells - recording and visuals of Italy, France and Finland
2002
Jan 19 Aspect of Physics Jason Soares, Matt Lorenz and JFRE Coad - electronics, guitars, and video
Jan 27 Brooklyn Sax Quartet David Bindman, Fred Ho, Sam Furnace, Chris Jones
Feb 1 Raw Materials Vijay Lyer, piano; Rudresh Mahanthappa, Sax
Feb 23 Marcelo and Marcos Marcelo Radulovich, electronics; Marcos Fernandes, phonography, field recordings. Video by Hans Fjellestad, Ivan Diaz-Robledo
Mar 6 Rubble on Spruce Live experimental and improvised music - Hans Fjellestad and Battery Operated
Mar 9 Lisle Ellis/Paul Plimley Ellis, bass; Plimley, piano
Mar 15 Rubble on Spruce Hans and Cosmologic w/Michael Dessen, trombone; Jason Robinson, sax; Scott Walton, bass; Nate Hubbard, drums
Mar 24 Peter Brotzmann Brotzmann, sax; Marco Eneidi, sax; Jackson Krull, drums; Lisle Ellis, bass
April 6 El’Zabar / Bang / Bluiett Kahil El’Zabar, drums/percussion; Billy Bang, violin; Hamiett Bluiett, sax and flute
April 10 Rubble on Spruce Biggle Vinkeloe, sax; Mark Weaver; Harris Eisenstadt, drums with Nate Hubbard
April 12 Rubble on Spruce Spring Reverb - with Trummerflora Collective: Kristy Cheadle, Donkey, Lisle Ellis, Hans Fjellestad, Robert Montoya, etc.
April 26 What We Live Larry Ochs, sax; Lisle Ellis, bass; Don Robinson, drums (San Francisco)
May 3 Satoko Fuji Quartet Satoko Fuji, piano; Natsuki Tamara, trumpet; Tatsuya Yoshikd, drummer; Takeharu Hayakawa, bass
May 11 Dynasty Set Misterka, sax and electronics; Jennifer Deveau, bass; Edward Kapparek, drums/visuals
May 25 Matmos Drew Daniels and MC Schmidt - experimental electronics
Sept 21 Trevor Watts Moire Music Trio Trevor Watts, sax; Colin McKensie, bass; Giarrpaolo Scatozza, percussion (England)
Sept 27 Jeanrenaud Trio Joan Jeanrenaud, cello; Miya Masaoka, koto; Larry Ochs, sax
Oct 5 Bailey and Lewis Derek Bailey, guitar; George Lewis, trombone
Oct 19 Rubble on Spruce CD Release - Nate Hubbard, drums; Las Cajoa del Ritmo; Ramon Amescua, Pepe Mogt, Jorge Ruiz
Oct 26 Cutler/Dimuzio Chris Cutler (England) percussion and electronics; Thomas Dimuzio, live sampling and processing
Nov 9 Rubble on Spruce Phonography Marcos Fernandes, Marcelo Radulovich, Leticia Castenada, and more
Nov 15 Ellis and Brown Lisle Ellis, bass and electonics; Chris Brown, electronics
Nov 23 John Lindberg World Star Trio John Lindberg, bass; Adam Randolph, percussion; Pablo Cablogero, sax
Dec 6 Rova Sax Quartet Larry Ochs, Steve Adams, Jon Raskin, Bruce Ackley
Dec 7 Rubble on Spruce Lower case sound - Josh Russell, Tucker Dullin, Ilya Monosov
Dec 12 LAST CONCERT at Spruce Forum Lisle Ellis, electronics; Joelle Leandre, bass (France); Willie Winant, drums; George Lewis, trombone
2001
Jan 7 Tribute to Robert Erickson Concert performed by Erikson’s colleagues at UCSD - benefit for Music Dept. Scholarship Fund
Feb 3 Saadet Turkoz Vocalist - lives in Zurich, from Kazakhstan/Turkey
Feb 16 Shipp/Parker/Cleaver Matthew Shipp, piano; William Parker, bass; Gerald Cleaver, drums
Feb 21 Derome/Tanguay Danse Jean Derome, sax, flutes, voice; Pierre Tanguay, drums, voice (Montreal)
Feb 24 Joan jeanrenaud Solo acoustic cello, works by Terry Riley, Steve Mackay and others
Mar 2 Topaz Erick Friedlander, cello; Stomu Takeishi, bass; Andy Laster, sax; Satoshi Takeishi, percussion
Mar 24 Misha Mangleberg Solo piano (Amsterdam)
April 7 Paraphrase Tim Berne, reeds; Tom Rainey, drums; Crew Gress, bass
April 14 Buckner and Kubera Tom Buckner, baritone; Josepha Kuber, piano - music by Charles Ives/lecture by Mitchell Morris about Ives preceded
April 28 Alvin Curran Solo piano and electronica
May 5 Hans Fjellestad Solo electronics and video
May 12 Griffin and Snapper Sean Griffin, harpist and composer; Juliana Snapper, soprano
May 26 Stefano Scodonibbio Solo bass (italy)
May 27 School Days Ken Vandemark, sax; Jef Bishop, trombone; Ingebright Haker-Flaten, bass; Paal Nilssen-Love, drums; Kjell Nordeson, vibes
June 7 Street of Dreams Theresa Gunn’s presentation of at-risks students’ songs and music
Sept 21 Amy Knoles Percussion solo with video and electronics
Oct 19 Terry Riley Terry Riley, piano and synthesizer; George Brooks, sax; Krishna Bhatt, sitar
Nov 9 Nortec Collective Bostich and Plankton Man performs with Trummerflora Collective
Nov 16 Saadet Turkoz Saadet, vocalist; Eyvind Kang, viola
Dec 1 Scot Ray Quintet Alex Cline, drums; Nels Cline, electric guitar; Jeff Gauthier, electric violin; Steuart Liebig, bass; Scot Ray, trombone
Dec 8 Steven Feld Ethnumusicologist - The Sound of the Rainforest, video and sound - bird song of Papua New Guinea
2000
Jan 21 Vijay Iyer and Ben Goldberg Iyer, piano; Goldberg, clarinet
Jan 25 Frode Gjerstqd F Frode Gjerstad, sax; (Norway) William. Paker, bass; Hamid Drake, percussion
Feb 5 Triana JD Parran, clarinets; Anthony Davis, piano; Bert Turetzky, bass
Feb 19 Paul Plimley Piano Solo
Mar 4 Sarah Cahill Piano Solo
Mar 18 Mike Wofford Quartet Wofford, piano; Holly Hofmann, flute; Duncan Moore, drums; Derk Lieszkiewicz, bass
April 7 Terry Riley Terry Riley, piano; Stefano Scodanibbio, bass (Italy)
April 22 Cecil Lytle Solo Piano
May 27 Cline/Stinson/Gauthier Alex Cline, drums; Jeff Gauthier, electric violin; GE Stinson, guitar
June 2 Jason Robinson Ensemble Robinson, sax; Anthony Davis, piano; Robert Perkins, percussion; Rob Thorsen, bass
June 10 Liebig Trio Steuart Liebig, bass; Billy Mintz, drums; Vinny Golia, woodwinds
June 15 Van Hove/Bauer At St. Paul’s Episcopal Cathedral. Fred Van Hove (Belgium), organ; Johannes Bauer, trombone (Germany)
Sept 23 Lisle Ellis Solo concert for bass and electronics
Oct 14 Trio Three Andrew Cyrille, drums; Olives Lakes, sax; Reggie Workman, drums
Oct 21 Bennink and Plimley Han Bennink, drums (Amsterdam); Paul Plimley, piano (Vancouver)
Nov 4 Ellery Eskelin Trio Eskelin, sax; Andrea Parkins, accordion/sampler; Jim Black, drums
Nov 11 Preston/Cline/Cline Don Preston, piano; Nels Cline, bass guitar; Alex Cline, Percussion
Dec 1 Scot Ray Quartet Scot Ray, trombone; Alex Cline, drums; Nels Cline, electric guitar; Jeff Gauther, violin; Steuart Liebig, bass guitars
Dec 9 Le Quon Ninh Ninh, percussion (France)
Dec 16 Michael Dessen Ensemble
1999
Jan 9 Cynthia Aaronson Davis Cynthia, soprano; Scott Walton, piano; Music by Strauss, Bernstein, Argento, Handel, A. Davis
Jan 16 GE and Alex GE Stinson, guitar; Alex Cline, drums
Jan 31 Gloria Cheng Solo piano - Scriabin, Hindemuth, Applebaum and more
Feb 6 Chris Brown Piano and electronics
Feb 27 Project Punk #1 Ulfar Haraldsson, bass; Erik Griswold, keyboards; Terry Longshore/Brett Reed, percussion; Jason Robinson, sax; Glen Whitehead, trumpet
Mar 6 Hear Hannes Giger, bass; Eric Fischer, vibraphone
Mar 13 Jon Jang Piano
Mar 18 Leroy Jenkins Solo violin
Mar 20 Aleck Karis Solo piano - Philip Glass piano works
Mar 26 Steve Lacy Trio Steve Lacy, soprano, sax; Jean-Jacques Avenel, bass; John Betsch, drums
April 3 Michael Dessen Quintet Dessen, trombone; Mike Wofford, piano; Kerry Campbell, sax; Rob Thorsen, bass; Craig Dawson, drums; Gil Castellano, trumpet
April 8 - 10 Improvisor’s Festival Three Days concerts/symposiums; featuring Pauline Oliveros, LaDonna Smith; Eddie Provost, UCSD grad students
April 17 Vinny Golia Trio Vinny Golia, sax; Mike Wofford, piano; Mike Elizondo, bass
April 24 Wadada Smith Trio Wadada, trumpet; Alex Cline, drums; Harumi poetry
May 1 Joel Harrison Quartet Harrison, guitar; Paul Hanson, bassoon; Devon Huff, bass; Russ Gold, drums
May 8 Gregg Bendian Quartet Bendian, percussion; Jim Whitney, bass; David Witham, piano
May 14 Vanessa Tomlinson and Friends Vanessa, percussion; UCSD Colleagues; works by Erik Griswold, Jean-Charles Francois
May 18 City Winds Ensemble Esther Landau, flute; Tom Nugent, oboe; Jim Freeman, clarinet; Zachary Limacher, horns; William Honker, bassoon
May 29 GE Stinson, Nels Cline GE Stinson, guitar; Nels Cline, guitar
June 5 Michael Vlatkovich Trio Vlatkovich, trombone; Anders Swanson, bass; Christopher Garcia, percussion
June 26 Anthony Davis/James Newton Anthony Davis, piano, improvisation/composition; James Newton, flute, improvisation/composition
Oct 16 Equal Interest Trio Myra Melford, piano; Leroy Jenkins, violin; Joseph Jarman, woodwinds
Oct 23 Steve Lacy Steve Lacy, soprano, sax; Irene Aebi, violinist
Dec 4 Andrew Cyrille Solo percussion
Dec 11 Pauline Oliveros Pauline, accordion; Dana Reason, piano; Phillip Geld, shakeuhachi
1998
Feb 14 Glenn Horiuchi Glenn Horiuchi, shamisen; Francis Wong, sax and violin; Bill Roper, tuba
Feb 22 Improvisational Ensemble Dan Plonsey, sax; Scott Walton, bass; Dana Reason, piano
Mar 1 Joel Harrison Quartet Harrison, piano; Paul Hanson, bassoon; John Evans, bass; Russ Gold, drums
Mar 14 Fiddle Hickies-Traditional Irish Music Patric Petrie, fiddle; Peter Damahek, guitar, banjo, fiddle; Chris Davis, fiddle; Steve Blass, mando-banjo
Mar 18 What We Live Larry Ochs, sax; Lisle Ellis, bass; Don Robinson, drums
April 5 CD Release Party Patrick O-Keefe, Clarinet; Jason Stanyek, guitar; Scott Walton, bass; Glen Whitehead, trumpet
April 10 GE Stinson Quartet GE Stinson, guitar; Steuart Liebig, bass; Jeff Gauthier, violin; Gregg Bendian, drums
April 17 Buckner/Lewis Duo Tom Buckner, baritone; George Lewis, trombone
April 24 Arc-en-ciel Chamber Music Quartet Theresa Tunnicliff, clarinet; Mary Szanto, cello; Igor Pandurski, violin; Linda Scott, piano - Messiaen Satie
May 1 Noah Hanson Trio Noah Howard, sax; Anthony Davis, piano; Scott Walton, bass
May 3 Chris Speed Band Chris, sax; Cuong Vu, trumpet; Skuli Sversen, bass; Jim Black, drums
May 24 Eric Griswold’s Clocked Out Celebrating the music of Sun Ra and Duke Ellington
June 14 Gerry Hemingway Quartet Hemingway, drums; Ray Anderson, trombone; Ellery Eskelin, sax; Mark Dresser, bass
Oct 10 Rova Sax Quartet Larry Ochs, sax; Steve Adams, Jon Raskin, Bruce Ackley, saxophones
Oct 18 UCSD Women Composers/Performers Benefit to raise funds to attend the Frau Musica Festival in Germany
Oct 24 StaLiQ Quartet Steuart Liebig, bass; Alex Cline, drums; Jeff Gauthier, violin; Erik Barber, reeds
Nov 4 Yasuhiro Otani From Tokyo, new music composer for Mac and software - real time
Nov 7 Revontulet Ensemble Jeanette Wrate, percussion; Jeff Gauthier, violin; Craig Ochikubo, keyboards; Anders Swanson, basss
Nov 14 Brad Dutz Quartet Dutz, percussion; Kim Richmond, woodwinds and 2 others
Nov 21 Skin and Bones Terry Longshore and Brett Reed
Dec 5 Vijay Iyer Solo Piano
Dec 12 Paul Plimley Solo Piano
1997
Feb 15 Boom Crash Whack Wham Steve Shick and Vanessa Tomlinson
Feb 22 Boom Crash Whack Wham Skin and Bones Terry Longshore and Brett Reed
Mar 8 Leo Wadada Smith Leo and Harumi Nakimo Smith
April 27 American Jazz w/Bill Horowitz Band Bill Horowitz, guitar; Joseph Sabella, drums; Steve Adam, sax/flute
May 3 Rant Marita Bolles with mixed ensemble - flute, trumpet, guitar, bass, percussion
May 24 An Unlikely Pair Harry Castle, computer; Janet Parish-Whitaker, flute
May 30 Uptown Music from Down Under Anthony Burr, clarinet; Vanessa Tomlinson, percussion
June 21 Concert and CD Release Party Lisa Cella, Terry Longshore, Syvia Re, Martha Renner/Sollberger composer
Aug 14 Kartik Seshadri Kartik Seshadri, sitar; Arup Chatterjee, tabla
Aug 21 Shweta Jhaveri Jhaveri, vocalist; Arup Chatterjee, tabla
Aug 23 Solo Concert Steve Schick, percussion